Exam courses

Language certificate is a perfect option if you want to:
N

finish you years of language learning

N

go to the next „level” in your language development

N

polish your resume and establish your professional position

Such a challenge is a perfect motivation for checking up your language skills. In Champions’ Academy we offer courses that will prepare you for:
N

technical exams (industry certifications)

N

well-known general exams (FCE, CAE, TELC, IELTS)

N

exams testing your business language skills (BEC lub TOEIC)

Wybór jest spory, a pytań nie brakuje – czy zdecydować się na język ogólny czy zakres zawężony, ale za to specjalistyczny?

How long does it take to prepare for an exam?

How useful is a certificate?

We recommend that you discuss the questions with a methodology consultant, since a course requires a long-term engagement and effort. In Champions’ Academy:

  • course participants are introduced to techniques that guarantee a passed exam, and test samples
  • courses are organised on the basis of exercises that prepare for a particular exam. However, the learning process is not plain and monotonous, because examination courses are supplemented with elements of our communication method
  • teachers are energetic professionals with experience proven by a high pass rate amongst our course participants
If you are interested in enrolling for a course, take the free test.
Should you have any further questions - please send us a message.

Zajęcia grupowe odbywają się 1 raz w tygodniu (90 minut), ale jeśli chcesz przygotować się do egzaminu w trybie przyśpieszonym, częstotliwość zajęć może zostać indywidualnie dostosowana do ustaleń w danej grupie. Co więcej, możesz połączyć kilka modułów i zapisać się na 2 kursy w tygodniu, łącząc np. kurs FCE, na którym przygotujesz się do specyfiki swojego egzaminu, z kursem konwersacyjnym, podczas którego pomożemy Ci podnieść pewność siebie w mówieniu (dodatkowa korzyść to oszczędność finansowa, ponieważ przy zapisie na dwa kursy w tym samym semestrze otrzymasz zniżkę, więcej w zakładce Cennik). Skontaktuj się z nami i z asystą metodyka dobierz najlepsze dla siebie rozwiązania. Już teraz możesz zapisać się semestr jesienny!